Načelnik Općine Vrbje Igor Jurišić jučer je, 11. ožujka, sudjelovao na svečanom potpisivanju i uručivanju Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava u sklopu programa „Zaželi – prevencija institucionalizacije“ za projekt „Zajedno za aktivne zlatne godine, SF.3.4.11.01.0012“. Svečanost je održana u Velikoj vijećnici Brodsko – posavske županije. Na svečanosti su sudjelovali ministar rada i mirovinskoga ustava Marin Piletić, saborski zastupnik i predsjednik županijske skupštine BPŽ Pero Ćosić, župan BPŽ Danijel Marušić i ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Ante Lončar koji su uručili 16 ugovora odobrenih u sklopu ovog poziva na području naše županije.

Projekt „Zajedno za aktivne zlatne godine“ je sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda plus, Programa: Učinkoviti ljudski potencijali 2021.-2027., te Državnog proračuna RH u iznosu od 742.500,00 € sa stopostotnim financiranjem. Projekt će trajati 36 mjeseci.

Opći cilj projekta je povećanje socijalne uključenosti i prevencija institucionalizacije starijih osoba i OSI koje žive u nerazvijenim ruralnim područjima osiguravanjem dostupnosti socijalne usluge na području JLS I skupine.

Specifični cilj projekta je povećanje kvalitete života 90 pripadnika_ica ciljne skupine, starijih osoba i osoba s invaliditetom, kroz osiguravanje usluge potpore i podrške u svakodnevnom životu koju će pružati 15 pružatelja_ica, te mjesečne isporuke paketa higijenskih potrepština, u trajanju od 33 mjeseca; čime ćemo doprinijeti povećanju socijalne kohezije lokalne zajednice.

Ovaj projekt nastavak je uspješno provedenih projekata „Zajedno za žene I i II“ provedenih u fazama II i III ovog Poziva, koji su se pokazali kao uspješan primjer ulaganja EU sredstava u razvoj lokalne zajednice i povećanje kvalitete života osoba starije životne dobi u ruralnim područjima.

Projekt donosi različite pozitivne efekte, uključujući unaprjeđenje kvalitete života, očuvanje povezanosti unutar zajednice i smanjenje financijskih izdataka za zdravstvenu zaštitu i druge životne troškove. Nadalje, projekt doprinosi većoj inkluziji korisnika_ica i očuvanju samostalnosti korisnika_ica, te reducira razinu usamljenosti i anksioznosti. Za obitelji korisnika_ica, naročito onih iseljenih u druge krajeve RH ili inozemstvo, predstavlja olakšanje u brizi, dok u široj zajednici doprinosi podizanju svijesti o važnosti socijalne uključenosti i potrebi za raznolikom podrškom osobama starije životne dobi te OSI, što pridonosi jačanju socijalne kohezije.

Općina Vrbje kontinuirano radi na unaprjeđenju kvalitete života svojih žitelja, a ovaj projekt je tek jedan u nizu uspješnih napora koje ulažemo kako bi kroz korištenje mogućnosti dostupnih kroz ESI fondove radili na kvalitetno planiranom ruralnom razvoju, te na taj način osigurali ugodnije životno okruženje za sve naše sugrađane.